הכנסת אורחים, חתולים ויום הולדת מיוחד

לאחרונה הבנתי שבשנה וחצי שעברו עבדתי הרבה יותר מידי.

העבודה על הדוקטורט היתה תובענית מאוד, ונראה שהשיטה שלי מימי התיכון של עבודה בלילות כבר קצת פחות יעילה אחרי גיל ארבעים. במקום החריצות והמיקוד של בת 16 שיכולה ללמוד רק כשהחברות שלה ישנות ואי אפשר לדבר איתן בטלפון, בשלב הנוכחי של החיים, כל ניסיון לעבוד אחרי חצות מתגלה כטעות מרה ביום למחרת ומלווה בתופעות ג'ט לגיות שונות ומשונות.

הדבר העיקרי שהבנתי שקרה בשנה וחצי הזו הוא שאיבדתי זמן יקר שאני אוהבת לבלות בבית ועם הבנות. כן, אני שמחה שהדוקטורט הסתיים, ומרוצה מהגשמת החלום הזה, ומהאפשרויות שאולי זה יפתח בהמשך. אבל לא, אני לא בנויה לקצב החיים שהעבודה הזו דרשה ממני. אני לא מצליחה לאזן את זה כל כך טוב עם הדברים האחרים שחשובים לי בחיים, גם אם הם פחות רווחיים כלכלית.

וכך, לשמחתי הרבה, עכשיו אני יכולה קצת להאט את הקצב, לפחות בתקופה הקרובה, ולחזור לדברים שחשובים לי באמת – המשפחה שלי, הבית, הגינה וכל הדברים המשמחים האחרים.

ובתזמון הזה בדיוק הגיעה בת-דודתי, יעל, לעירנו הקטנה והנידחת.

אחד האתגרים שלנו בקבלת אורחים הוא שמאז האורחת האחרונה שביקרה אותנו במרץ, בת של חברים מישראל, חדר האורחים הפך לממלכת החיות. זה התחיל בכמה חיות שבדקו את השטח, ועוד לפני ששמנו לב שנתנו אצבע, כל היד הזו כבר נלקחה מאיתנו.

כל חיה חדשה שמצטרפת לסוואנה מתקבלת בטקס חגיגי, שכולל תרועות רמות של החיות, ארוחות חגיגיות ושלל פעילויות.

בשגרה, בסך הכל שורר דו-קיום עדין אך נסבל בין הדרמות המתחוללות בממלכת החיות לבין פינת העבודה שלי, שנמצאת באותו החדר. אבל המצב הופך להיות הרבה יותר מסובך כשהחיות צריכות לפנות את המרחב שלהן, רחמנא ליצלן, לטובת אורחים/ות.

ואחרי תקופה מסוימת, הן אפילו נעשות חסרות סובלנות לשינוי הזה. כך, למשל, בימים האחרונים לשהותה של בת דודתי אצלנו, היא החלה להרגיש שרגליה נדחקות החוצה מפאת שעטות הרגליים וקוצר הרוח של עדרים שלמים, עם פקלאות על גבם, שהתכוננו להתפנות המרחב הביתי שלהן.

למרות שהסטיגמה של מי גרמה לחיות שלהן להתפנות מהחדר דבקה ביעל, מה שהציל את המוניטין שלה היה מקום העבודה החדש שלה – מושבת הפינגווינים שנמצאת ממש ממולנו – בצידו השני של המפרץ.

לאחר שביקרנו שם, הבנות השתכנעו שזו ללא ספק העבודה הטובה ביותר בעולם.

ואני האחרונה שיכולה לחלוק עליהן.

זו חוויה די מדהימה לראות את החבורה הזו עולה ככה מתוך הים לפתע פתאום.

הפינגווינים במושבה הזו הם פינגוונים כחולים, הסוג הקטן ביותר שיש (גובה של כ-30 ס"מ, ומשקל של 1 ק"ג). בערב שהיינו בו עלו לחוף 121 פינגווינים, אבל בשיא העונה, המספר יכול להגיע ל-600!

איכות התמונה לא משובחת, כי החברים האלה מאוד רגישים לאור, ולכן אי אפשר להשתמש בתאורה מלאכותית בצילום.

******

למרות שאנחנו עדיין זקוקים נואשות לכלב/ת רועים גרמנית לדעתה של תמרי, העולם של בנותיי מתרחש בחודשים האחרונים בממלכת חתולים.

הכל התחיל מסדרת ספרים בשם Warriors (בעברית, לוחמי הפרא), שהילדה החלה לקרוא, ושגורמת לה להישאר עד 1 בלילה כדי לסיים כל ספר.

אני לא מצליחה לעקוב יותר מידי אחרי מגוון הדמויות, והיחסים בין חבורות החתולים השונות, אבל הרושם שלי הוא שזה מעין משחקי הכס לילדים.

העיסוק הזה מספק לא מעט שעות משחק אצלנו ומהווה מקור השראה מרענן לעולם הכלבים וחיות הסוואנה.

כך נראים חתולי משחק תוצרת בית של תמרי

והנה אחד חמוד של יסמין

******

את הזמן שהתפנה לי בבית, אני מנצלת להכין את הגינה שלנו לקיץ.

השנה השתתפתי בקורס מיוחד לחקלאות בת-קיימא. זה נושא שמעניין אותי כבר כמה שנים, ובארץ אפילו בילינו כמה לילות בחוות אדאמאמא שמדגימה יסודות של פרמה-קלצ'ר. הכרתי גם הרבה מהנושאים מהחוברת המעולה הזו של הגינות הקהילתיות בירושלים, אבל עדיין למדתי המון דברים חדשים, בעיקר על החשיבות של האדמה לתנובה החקלאית.

למשל, מסתבר שהרבה שיטות שבהן משתמשת החקלאות המודרנית – כמו להפוך את האדמה כדי לזרוע זרעים חדשים – היא הרסנית, גם עבור האדמה וגם עבור הצמחים. כי האדמה נשחקת והרבה ממנה פשוט הופך לאבק ואובד, והצמחים מאבדים קשרים עמוקים עם מערכת מורכבת של פטריות שמזינה אותם מתחת לפני הקרקע.

בנוסף, ישנם קשרים חשובים בין צמחים, ובין חרקים שמגיעים ומפרים אותם.

התמונה מכאן: https://i.imgur.com/sdqOreU.jpg

בהשראת הסדנה הזו, והסרט המדהים הזה על זוג שהקים יער מזון בבית ניו זילנדי די שגרתי לפני 23 שנים, החלטתי השנה להתמקד בהתחלה של שתילה מתחת לעצי פרי.

בחרתי שני עצי תפוחים באיזור קצת פחות שימושי של החצר שלנו, והתחלתי לשתול שם, נראה לאן זה יתפתח.

בעיקרון לחצר שלנו יש הרבה יותר פוטנציאל, כי יש לה אזורים עם הרבה עצים ועצי פרי, מין "מיני יערות" קטנים, ובקצה יש גם אפיק של נחל, אבל זה ידרוש עוד הרבה השקעה, ולא בטוח ששלנו…

זו אולי תוכנית פעולה טובה ל-23 השנים הבאות. אני רק צריכה לוודא שדני מבין שפנינו מועדות לשם.

מה שכן, שינויי האקלים כבר מאוד מורגשים כשעובדים באדמה. החורף שהיה קל ויבש בצורה מדאיגה, גרם להרבה צמחים לפרוח הרבה לפני שהגיע המועד לכך, ואילו האביב השנה מאוד קר וגשום, וכל זה משפיע את תוכניות השתילה והפיתוח האמביציוזיות שלי.

האביב הלא צפוי הזה גם הביא לכך שפסטיבל האביב של בית הספר התקיים בתוך הכיתה של תמרי, ולא, כרגיל, בחוץ.

כך נראתה ההזמנה של תמרי לאירוע

והגרסה החתולית של יסמין

והארוע עצמו שהיה פשוט מקסים, ופשוט…

מדהים כמה דברים פשוטים כמו סרטים צבעוניים, פרחים, ריקוד ונגינה (של התלמידים עצמם) יכולים למלא בשמחה.

קצת אחרי הפסטיבל האביבי הזה, התארחנו ביום הולדת מיוחד. לנורמה, העוגב הענקי שבבניין העיריה, מלאו 100 שנים, מאז שנבנתה לראשונה בלונדון ב-1919, והגיעה לדנידין ב-1930.

חגיגת יום ההולדת היתה למעשה קונצרט מיוחד של יצירות לעוגב, שביניהם גם יצירה של ריכרד וגנר. הכל היה מאוד יפה, כולל היצירה הזו. ברק לא הכה בנו מהשמיים, אבל זה כן היה עצוב לחשוב שבני אדם שיכולים ליצור דברים כל כך יפים יכולים גם לשנוא באופן כל כך עמוק אנשים אחרים.

עוגב בן מאה, וחוגגת בת שבע וחצי

אבל כל זה לא העיב כלל על שמחת יום ההולדת כולל על עוגת השוקולד עם מאה הנרות שהודלקו לכבוד החגיגה.

ימים טובים ושמחים!

פוסט זה פורסם בקטגוריה חקלאות, טבע, יומיום. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הכנסת אורחים, חתולים ויום הולדת מיוחד

 1. תמר הגיב:

  מקסים, קרן. וואי, הן כל כך גדלו שכבר לרגע לא מזהה. כמה כיף שהחיות נשארות וממשיכות (:
  תגידי, קראת את הספר הזה?
  https://www.e-vrit.co.il/%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D_%D7%94%D7%A0%D7%A1%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%9D_%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%A2%D7%A6%D7%99%D7%9D-details.aspx
  הוא מפתח את הכיוונים שאמרת, על פטריות, על קשרים בין עצים לבין עצמם ובינם לבין סביבתם. אם במקרה עוד לא קראת אני חושבת שתיהני ממנו. בטח יש באנגלית (ואם את מעדיפה אשלח לך בעברית).

  • kerense הגיב:

   תודה רבה תמר. אכן, הזמן עובר… לא, לא קראתי את הספר, אבל בלחיצת כפתור קיבלתי עותק להאזנה שלו מהספריה. פלאי הטכנולוגיה. תודה רבה! סקרנית כבר להקשיב (-:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s